Podróż po Europie

Turystyka » Podróż po Europie

 

 

Kilkanaście lat temu otworzono nam bramy Europy. Od tamtej chwili możemy spokojnie wyjeżdżać z kraju i poruszać się po Europie i świecie. Ostatnio nawet nie potrzebujemy paszportu. Znikły granice dla podróżników. Chętnie z tego skorzystaliśmy, chętnie podróżujemy (o ile mamy za co), chętnie zwiedzamy renomowane zabytki i zaliczamy turystyczne miejsca. Jesteśmy widoczni w Europie.

 

 

Staramy się nadrobić zaległości poprzedniego okresu. Wiele osób korzysta z ofert biur podróży. Kupuje wycieczki objazdowe lub wycieczki z przelotem samolotem. Skazujemy się wtedy na to co zorganizowało biuro podróży i co nam pokaże. Nie musimy się o nic martwić, nie musimy tracić czasu na przygotowania podróży. Wystarczy posiadać na koncie niezbędną sumę pieniędzy i wolny czas na wyjazd. Niektórzy po powrocie i mankamentach np. ciągłe czekanie na innych uczestników wyjazdu, ograniczony czas na zwiedzanie, konieczność zwiedzania w grupie – decyduje się na wyjazd indywidualny we własnym zakresie, własnym samochodem. Trzeba wtedy samemu dopracować plan podróży, mieć zaplanowane co warto zwiedzić. Pomogą w tym dostępne przewodniki, strony internetowe a w śród nich nasza strona internetowa przedstawiająca takie miejsca. Przewodniki koniecznie trzeba zabrać z sobą. należy przed wyjazdem zorganizować sobie noclegi. Można korzystać z hoteli ale to kosztuje. Trzeba mieć świadomość, że szukanie w przystępnych cenach hoteli i pensjonatów straci się dużo czasu. Można skorzystać z kempingów ale dla wielu osób jest to nie do przyjęcia. Warto na stronach internetowych sprawdzić w jakich krajach wymagane są winiety. Warto je kupić od razu po przekroczeniu granicy. Ważną informacją są również informacje o dopuszczalnych prędkościach i innych oczekiwań dotyczących pojazdu. Wybierając się na południe Europy warto wcześniej wyposażyć się w winiety czechy oraz na Austrię. Czasami zapominamy o ich wykupieniu po wjechaniu do tych krajów. Bardzo ważną sprawą o której nie wolno nam zapomnieć jest ubezpieczenie turystyczne na czas wyjazdu. Różne sytuację mogą się zdarzyć i lepiej je mieć bo w tragicznych sytuacjach jego brak drogą i wielokrotnie więcej kosztuje.


Aby dostać się jak najbliżej zabytków i trafić na najbliższy parking warto mieć nawigację samochodową GPS. Dzięki niej nie traci się czasu na szukanie, nie ma błądzenia i dociera się w miejsce docelowe jak po sznurku. My korzystamy z nawigacji TomTom z wgranymi mapami krajów europejskich. Mają one dobre pokrycie i są w miarę aktualne. Polecamy jednak zawsze zabrać z sobą dokładny atlas samochodowy – kilka razy się o tym przekonaliśmy. Nawigacja GPS przydaje się również gdy spacerujemy po obcym mieście i wrócić do pozostawionego samochodu.


Wiele osób nie wyobraża sobie wycieczki bez aparatu fotograficznego. Pozwala on rejestrować miejsca które zwiedziliśmy.  Warto więc wybrać taki aparat fotograficzny, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Dla jednych będzie to lustrzanka i obiektywy wymienne dla innych kieszonkowy aparat. My np. zamierzamy wymienić nasz obecny aparat Sony Alfa 100 na Sony A55. Według naszej opinii aparat Sony A55 oferuje najbogatszy pakiet korzyści dla turysty tj. eliminację drobnych drgań aparatu, szybkie ostrzenie zdjęć, możliwość kręcenia filmów w rozdzielczości Full HD, 100% widzenia wizjera|100% fotografowanego obrazu w wizjerze no i oczywiście wbudowana nawigacja GPS do rejestrowania dokładnej pozycji miejsca w którym zrobiliśmy zdjęcie. Opcja ta ma znaczenie gdy robimy dużo zdjęć podczas wyjazdu. Na czas wyjazdów warto również odpowiednio wyposażyć apteczkę. Dobrze jest także zabrać z sobą wiele innych przedmiotów – jakich, polecamy zajrzeć w internecie do klubu podróżnika. Może z nowu jakieś informacje okażą się przydatne.