Zabytki w Chorwacji

Turystyka » Zabytki w Chorwacji

 

 

Wybierając się nad morze dla uroków słonecznych i morskich kąpieli na Istrii w Chorwacji można również zafundować sobie górskie wycieczki. Dwa w jednym.

 

 

Nie są to wysokie góry ale mała odmiana czasami jest przyjemna. W górach tych spotyka się maleńkie wioski z domami zbudowanymi z kamienia. Jest to inna Chorwacja niż ta na wybrzeżu. Warto zajrzeć tam do bardzo ładnego miasteczka Motovun. W wioskach tych warto kupić oliwki i wino. Bez problemu można poprosić o możliwość skosztowania.

 

Wiele osób zadaje sobie podstawowe pytanie gdzie na wakacje do chorwacji .  Miasta chorwackie budowane były tak aby chronić mieszkańców przed słońcem. Dużą ilość przyjemnego cienia i chłodu uzyskiwano w wąskich uliczkach przy których stoją dwu piętrowe domy z kamienia.

 

Teren obecnej Chorwacji przez kilka stuleci znajdował się pod panowaniem Rzymu. Można tam spotkać wiele obiektów z tamtego okresu. Jednym z nich jest amfiteatr w Puli. Mógł pomieścić 23 tysiące widzów. Amfiteatr ten prezentują liczne zdjęcia w folderach turystycznych i katalogach biur podróży.

Najładniejszym miasteczkiem Istrii jest Rovinj. Mieszka tu duża liczba Włochów. Prowadzą oni liczne restauracje. Serwują dania z kuchni włoskiej i chorwackiej. W okolicach Rovinj - galeria zdjęć   zatopionych jest sześć statków. Wielu nurków chętnie nurkuje w tych miejscach (potrzebne jest zezwolenie). Rovinj ma charakter włoskich miasteczek. Niestety wiele budynków jest zaniedbanych, sypią się tynki, rozsypuje stolarka. Być może ma to urok ale warto o to zadbać aby za kilkanaście lat nie zniknęło a wraz z nim atrakcyjność Rovinj.

Gdy mowa jest o truflach myślimy o Francji lub Włoszech. Mało kto wie, że okolica miasta Buzet jest wyjątkowo bogata w te grzyby. Kilka lat temu znaleziono tu trufla uznawanego za największy okaz świata (1,3 kg). W lokalnych restauracjach wiele potraw posypywanych jest wirkami z trufli lub dodawane są one do potraw. Z nadejściem jesieni celebruje się tu truflowe dożynki. Wystawia się i sprzedaje wtedy największe okazy, serwuje potrawy z dodatkiem trufli. Towarzyszy temu festyn z muzyką, zabawą i wspaniałym winem.

Warto również odwiedzić inne miasteczka Istrii np. Vrsar, Porec. Po powrocie do domu z wakacji warto z najładnieszych zdjęć zamówić  fotoksiążkę. Będzie to wspaniała pamiątka na długie lata a szczególnie na zimowe wieczory przy szklance gąrącej herbaty.